Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde emniyet güçleri tarafından yapılan 83 kişinin gözaltına alındığı operasyonda bu güne kadar beş milyon türk lirası haksız kazanç sağlayan çete çökertilmiş bulunmakta. Bu çetenin dolandırma yönteminden bahsederek benzeri şekilde mağdur olmamanız için dikkat etmeniz gereken hususları paylaşacağız.
Bu kişilerin hedefi temel olarak emekli maaşı alanlardır, maaşına istinaden kredi kullanmış olup maaş bankası tarafından daha fazla limit açılamayan ya da başka kurumlardan yüksek miktarda haciz borcu, vergi borcu olup kredi kullanamayan kişilerdir. Yani kısacası kaybedecek pek bir şeyi olmayıp her şartı kabul edebilecek çaresizlikteki kişiler özellikle tespit edilir.
Mağdurlara yüksek fiyatlı cep telefonu satılmış gibi fatura kesilip maaşlarının 12 katı tutarda senet yapılır, ardından aynı gün mağdur adliyeye götürerek maaşına dolandırıcılar tarafından icra koyulmasına muvafakat imzalatılarak icra takibi başlatılır. Bu noktadan sonra 12 ay boyunca emekli maaşınız dolandırıcılarındır. Muvafakat imzalandıktan sonra çeşitli avukatlık, icra masrafları vs. belirtilerek örneğin emekli maaşı 2.000 TL olan ve 12 ayda 24.000 TL maaşı kesilecek olan kişiye ortalama 5.000 TL hatta bazen onu bile vermedikleri durumlarla karşılaşan mağdurlar olmuştur.
Maaşına haciz koyulan mağdur maaş alamadığı gibi aynı zamanda borçlu olduğu banka da kredinin taksitini tahsil edemediğinden dolayı maaş bankasında bulunan kredisi de takibe düşer ve banka tarafından da epey bir zarara uğrar. Ayrıca bankaya olan tüm borcunu kapatsa dahi 5 yıl boyunca takip kaydı risk raporunda görüntüleneceğinden dolayı bundan sonraki aşamada kredi, kredi kartı ve kmh başvuruları çoğunlukla olumsuz sonuçlanacaktır.
Özetlemek gerekirse telefon hattına kredi, senetle kredi gibi durumlar her zaman zararınıza olacak olup yaşa dışı bir işleyiş bulunduğundan dolayı mağdur olmanız durumunda hak talep edeceğiniz bir taraf bulma ihtimaliniz de olmayacaktır. Kredi ihtiyaçlarınız için Facebook, WhatsApp, Instagram benzeri uygulamalar üzerinden yazışarak değil, sabit numara ya da santral numarası üzerinden görüşün. Yasa dışı bir faaliyet gösteren kişi sizinle açık adres paylaşmaz, ortak alan belirtir. Genelde açık hat olarak tabir edilen cep numarası ya da sosyal medya üzerinden iletişim kurarlar. Görüşme için park, bahçe, cafe benzeri yerleri değil başvurduğunuz kurumun şube adresini isteyip direkt olarak şubesine gidin.
Şüpheye düştüğünüz durumlar için 0(850)3028001 Müşteri Destek Hattımızı arayarak bilgi alabilirsiniz. Başka dolandırıcılık yöntemleri hakkında bilgi edinmek ve önlem almak için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.
Mutlu günler dileriz.
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü