Kredi notunun düşük olması ya da kredi ödemelerinde sorun yaşanması nedeniyle kredi sicilinde sorun olanlara kredi veren bankalar olmakla birlikte, her bankanın ayrı ayrı değerlendirme kriteri bulunmaktadır.

Öncelikle kredi sicilinde sorun olanların kredi başvurularını sadece şube üzerinden yapmaları gerekmektedir. Bu kişilerin diğer iletişim kanalları üzerinden başvuru yapmamalarının sebebi, mevcut kredi notunun düşük olması ya da hiç olmamasıdır.

Bildiğiniz gibi, kredi başvurularının bu kadar hızlı değerlendirilmesinin tek sebebi kredi skor puanının varlığıdır. Bankaların direkt onayladıkları puan kriterine sahip olan müşteriler, tüm başvuru kaynakları üzerinden olumlu yanıt alabilirler. Ancak kredi sicilinde sorun yaşayanlar bu kanallar üzerinden başvuru yaparlar ise, otomatik olarak ret cevabı alacakları gibi, kredi skor puanlarının da daha da düşmesine neden olacaklar. Bu nedenle kredi başvurularını banka şubesine gidip, müşteri temsilcisine durumu da anlatarak, onların istedikleri evrakları teslim etmeleri yararlarına olacaktır.

Özellikle kredi notu düşük olan kişilerin, mevcut banka çalışmalarının olmaması ya da yeterli olmamasından dolayı kredi notu düşük çıkmaktadır. Bu nedenle de başvuru yapan kişiden, gelir belgesi ve kimlik bilgilerinin yanında ek gelir belgeleri ya da kefil istenebilir.

kredi-sicilinde-problem-olanlara-kredi-verenlerKredi sicilinde sorun olanlar nasıl kredi alabilir?

Kredi sicilinde sorun olanlar, ipotek veya rehin vererek kredi alabilmektedir. Mevcut olan evraklar yanında kişiye ait ev, tarla, arsa gibi bir taşınmaz veya araç mevcut ise, bu taşınmaz üzerine konulacak ipotek karşılığında veya araç üzerine konulacak araç rehni ile kişiye kredi kullandırılabilinir.

Ayrıca kredi sicilinde sorun olanlar kefil göstererek de kredi kullanabilirler. Yalnız bu tür kişilere kefil olacak kişilerin özellikle kredi talep edilen banka üzerinden maaş alan kişiler olması işlemlerin daha sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır. Bu kişilerin haricinde;

  • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur ve işçiler,
  • Doktor, avukat, eczacı, mühendis gibi yüksek gelirli serbest meslek sahipleri,
  • Banka çalışanı

Gibi düzenli ve yüksek gelir sahibi kişiler, kredi sicilinde sorun olanlara kredi veren bankaların tercih edebileceği kefiller arasında yer alır. Bu tür kredi başvurularının mutlaka şube üzerinden birebir görüşme ile yapılması gerekir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü